• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان سمنان

   مدیر کل: دکتر مهدی نوروزی

   اداره کل پزشکی قانونی استان سمنان در اسفند ماه 1372 در شهرستان سمنان تأسیس و به تدریج در سایر شهرستان‌های استان نیز ادارات پزشکی قانونی افتتاح شد. این اداره کل مشتمل بر واحدهای معاینات بالینی، سالن تشریح، آزمایشگاه بخش های اداری و مالی است.

   این اداره کل در بخش آموزش و پژوهش نیز فعالیت دارد. از جمله آموزش دانشجویان مامایی، تدریس کارشناسان اداره کل در دانشکده های مامایی، پزشکی، حقوق و برگزاری جلسات مشترک با قضات، برگزاری دوره آموزه های پزشکی قانونی در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی است.

   هم اکنون اداره کل استان سمنان در شهرستان سمنان میدان سعدی، بلوار قدس قرار دارد، شماره تماس آن نیز 023- 33330118 است.

   اسامی مدیران کل استان از زمان تشکیل پزشکی قانونی تا امروز:
   1- دکتر کریم مطلبی، دوره مدیریت از سال 1372 تا 1378
   2- دکتر مهدی قربانی ثمین، دوره مدیریت از سال 1378 تا 1385(ایشان هم اکنون در سمت مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان مشغول فعالیت است)
   3- دکتر ابراهیم شاطری، دوره مدیریت از سال 1385 تا 1395

   4- دکتر مهدی نوروزی دوره مدیریت از مهر 1395 تا کنون


   معرفی بخش های مختلف اداره کل:
   معاینات: این بخش از اصلی ترین بخش های ادارات پزشکی قانونی می باشد که حدود 97 درصد از مراجعین به پزشکی قانونی استان سمنان را تشکیل می دهد از جمله خدمات قابل ارائه شامل کارشناسی استعلامات مراجع قضایی در مورد ضرب و جرح، کودک آزاری، همسرآزاری، صدمات ناشی از تصادفات، در خصوص حوادث ناشی از کار، بررسی تعیین نقص عضوی و ازکارافتادگی، تعیین سن، کارشناسی در خصوص رشد جسمانی و عقلانی، وضعیت روحی و روانی در موارد تعیین مسئولیت کیفری و توانایی تنظیم سند،کارشناسی در خصوص معاینات تخصصی مردان و زنان، صدور مجوز سقط جنین درمانی، کارشناسی در خصوص توانایی یا عدم توانایی تحمل کیفر، بررسی قصور پزشکی به درخواست مقام قضایی


   آزمایشگاه: در حال حاضر آزمایشگاه آسیب شناسی، سرولوژی، بررسی الکل، مواد مخدر و ... در مرکز استان فعال است.


   کمیسیون: بخش کمیسیون های اداره کل در مرکز استان مستقر می باشد، پرونده هایی که به علت پیچیدگی و اهمییت در بخش معاینات و تشریح پاسخگویی، مشکل و نیاز به بررسی کارشناسی بیشتر دارد و یا به درخواست صریح مقامات قضایی برای طرح در کمیسیون های تخصصی اداره کل ارجاع می شود مورد رسیدگی قرار می گیرد.


   تشریح: این اداره کل دارای دو تالار تشریح در شهرستان سمنان و شاهرود می باشد که خدمت رسانی در این حوزه برای سایر شهرستان‌های استان (میامی، سرخه، مهدیشهر، آرادان، گرمسار ) که فاقد تالار تشریح هستند توسط این دو تالار تشریح انجام می شود.


   تعداد مراکز:
   این اداره کل دارای 5 اداره است که در شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان،گرمسار و مهدیشهر فعال هستند و به هم استانی‌ها خدمت رسانی می کند. مراکز شهرستان‌ها خدمات پزشکی قانونی را در ساعت اداری تقدیم و در موارد اورژانسی های پزشکی قانونی حسب دستور مقام قضایی در تمام ساعات شبانه روز خدمات ارایه می شود. همچنین در دو اداره پزشکی قانونی سمنان و شاهرود در تمام ایام تعطیلات سال کشیک برای ارائه خدمات برقرار است.

   پروژه مهم اجرا شده در سال‌های اخیر
   1- راه اندازی و تجهیز بخش آسیب شناسی

   2- راه اندازی و تجهیز بخش سم شناسی
   3- تجهیز ادارات پزشکی قانونی شهرستان ها
   4- احداث و راه اندازی ساختمان مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی سمنان
   5- خرید و تجهیز ساختمان جدید اداره پزشکی قانونی شهرستان شاهرود
   6- افتتاح و بهره برداری از ساختمان مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی اداره پزشکی قانونی شهرستان دامغان

   7- افتتاح و بهره برداری از ساختمان مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی اداره پزشکی قانونی شهرستان گرمسار در دهه فجر سال 96
   8- افتتاح و بهره برداری از ساختمان مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی اداره پزشکی قانونی شهرستان شاهرود در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران (دهه فجر سال 97)

   9- خریداری دستگاه hplc ، GC ، ...... با استفاده از اعتبارات استانی

   10- خریداری دو دستگاه خودروی سواری با استفاده از اعتبارات استانی

   سخن مدیر:
   پزشکی قانونی، ملجا نیروهای متخصص و متعهد در برقراری عدالت برپایه علم پزشکی و فناوری روز می باشد.